CLOUD COUNTY COMMUNITY COLLEGE
Concordia Campus
SPRING 2019
Full Session - January 23 - May 16, 2019
1st Session - January 23 - March 21, 2019
2nd Session - March 25 - May 16, 2019
Zoom - S indicates class will be broadcast via Zoom technology to other sites.
Zoom - R indicates class will be received via Zoom technology from another site.
The symbol ~ indicates a General Education Course
AGRICULTURE
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
AG   101  A    C PLANT SCIENCE McCall, Chelsea 4 MWF 9:00 AM 9:55 AM UG302
AG   101  A    C    L PLANT SCIENCE LAB McCall, Chelsea 0 R 8:00 AM 9:25 AM UG302
AG   104  A    C SOILS McCall, Chelsea 4 MWF 10:00 AM 10:55 AM UG302
AG   104  B    C    L SOILS LAB McCall, Chelsea 0 T 8:00 AM 9:25 AM UG302
~ AG   108  A    C ENVIRONMENTAL QUALITY McCall, Chelsea 3 MWF 1:00 PM 1:55 PM UG302
~ AG   109  A    C    L ENVIRONMENTAL QUALITY LAB McCall, Chelsea 1 R 1:30 PM 2:55 PM UG302
AG   112  A    C AGRONOMY IDENTIFICATION & EXPERIMENTATION II McCall, Chelsea 1 R 12:00 PM 1:25 PM UG302
AG   115  A    C ANIMAL SCIENCE Gross, Jamieson Seth 3 TR 1:30 PM 2:55 PM UG303
AG   118  A    C PRINCIPLES OF LIVESTOCK SELECTION I Gross, Jamieson Seth 2 TR 3:00 PM 4:25 PM UG303
AG   119  A    C PRINCIPLES OF LIVESTOCKSELECTION II Gross, Jamieson Seth 1 TR 3:00 PM 4:25 PM UG303
AG   130  A    C PRINCIPLES OF AG ECON Gross, Jamieson Seth 3 MWF 8:00 AM 8:55 AM UG303
AG   132  A    C AGRICULTURE MANAGEMENT McCall, Chelsea 3 MWF 12:00 PM 12:55 PM UG302
AG   164  A    C ADVANCED SOIL CLASSIFICATION AND EVALUATION McCall, Chelsea 1 T 12:00 PM 1:25 PM UG302
AG   166  A    C FUNDAMENTALS OF LIVESTOCK NUTRITION Gross, Jamieson Seth 3 MWF 11:00 AM 11:55 AM UG303
AG   188  A    C VARSITY SPORTS: EQUESTRIAN/RODEO SKILLS I Gross, Jamieson Seth 1 M 4:00 PM 5:25 PM UG303
AG   189  A    C VARSITY SPORTS; EQUESTRIAN/RODEOSKILLS II Gross, Jamieson Seth 1 M 4:00 PM 5:25 PM UG303
AG   210  A    C AGRICULTURE ADVERTISING AND DESIGN Gross, Jamieson Seth 3 MWF 9:00 AM 9:55 AM UG303
AG   220  C    C COOPERATIVE EDUCATION INTERNSHIP 3 TBA
AG   225  B    C BASIC EQUITATION  (2nd Session) Gross, Jamieson Seth 3 MW 1:00 PM 3:55 PM UG303
AG   228  B    C FOCUSED EQUITATION   (2nd Session) Gross, Jamieson Seth 3 MW 1:00 PM 3:55 PM UG303
AG   256  A    C PRECISION AG SOFTWARE McCall, Chelsea 3 TR 9:30 AM 10:55 AM UG302
ADMINISTRATION OF JUSTICE
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
AJ   100  A    C INTRODUCTION TO CRIMINAL JUSTICE  (Zoom - R) Oliveras, Pedro A 3 TR 6:00 PM 7:25 PM GR203
AJ   205  A    C CRIMINOLOGY Frost, Kristina Gayle 3 MWF 10:00 AM 10:55 AM GR204
AJ   206  A    C CRIMINAL LAW  (Zoom - R) Oliveras, Pedro A 3 TR 1:30 PM 2:55 PM BL233
AJ   220  C    C COOPERATIVE EDUCATION INTERNSHIP 3 TBA
AJ   225  A    C ETHICS IN CRIMINAL JUSTICE Frost, Kristina Gayle 3 MWF 9:00 AM 9:55 AM YL222
ART
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
~ AR   100  A    C ART APPRECIATION Kern, Amy 3 MWF 10:00 AM 10:55 AM PA012
~ AR   100  B    C ART APPRECIATION    (Zoom - S) Kern, Amy 3 TR 9:30 AM 10:55 AM PA012
AR   110  NB   C CERAMICS I     (Held at Concordia H.S.) Peltier, Tami J 3 T 5:00 PM 9:30 PM TBA
AR   111  NB   C CERAMICS II    (Held at Concordia H.S.) Peltier, Tami J 3 T 5:00 PM 9:30 PM TBA
AR   112  NB   C CERAMICS III   (Held at Concordia H.S.) Peltier, Tami J 3 T 5:00 PM 9:30 PM TBA
AR   121  A    C GRAPHIC DESIGN I  (w/AR121ACL) Kern, Amy 3 MWF 9:00 AM 9:55 AM GR208
AR   121  A    C    L GRAPHIC DESIGN I LAB  (w/AR121AC) Kern, Amy 0 W 12:30 PM 1:55 PM GR208
AR   129  A    C INTRODUCTION TO DIGITAL PHOTOGRAPHY Kern, Amy 3 TR 12:00 PM 1:25 PM GR202
AR   140  A    C PAINTING I Kern, Amy 3 MWF 11:00 AM 11:55 AM PA012
AR   140  A    C    L PAINTING I LAB Kern, Amy 3 W 2:30 PM 3:55 PM PA012
AR   141  A    C PAINTING II Kern, Amy 3 MWF 11:00 AM 11:55 AM PA012
AR   141  A    C    L PAINTING II LAB Kern, Amy 3 W 2:30 PM 3:55 PM PA012
AR   220  C    C COOPERATIVE EDUCATION INTERNSHIP 3 TBA
BUSINESS
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
BE   100  A    C INTRODUCTION TO BUSINESS Farha, Michelle R 3 TR 12:00 PM 1:25 PM PA256
BE   121  A    C BUSINESS COMMUNICATIONS Farha, Michelle R 3 MWF 11:00 AM 11:55 AM GR203
BE   152  A    C SALESMANSHIP Farha, Michelle R 3 MWF 9:00 AM 9:55 AM GR203
BE   160  A    C BUSINESS ACCOUNTING Greene, Susan E 3 MWF 12:00 PM 12:55 PM PA256
BE   161  A    C ACCOUNTING I Greene, Susan E 3 MWF 10:00 AM 10:55 AM PA256
BE   162  A    C ACCOUNTING II Greene, Susan E 3 MWF 9:00 AM 9:55 AM PA256
BE   165  A    C COMPUTERIZED ACCOUNTING Greene, Susan E 3 MWF 1:00 PM 1:55 PM UG307
BE   170  A    C BUSINESS STATISTICS    (Zoom - S) Shirkey, David L 3 MWF 10:00 AM 10:55 AM UG301
BE   188  A    C PRINCIPLES OF ADVERTISING   (Zoom - S) Riggins, Natasha A 3 TR 8:00 AM 9:25 AM GR203
BE   210  A    C LEADERSHIP DEVELOPMENT Farha, Michelle R 3 TR 9:30 AM 10:55 AM PA257
BE   220  C    C COOPERATIVE EDUCATION INTERNSHIP Farha, Michelle R 3 TBA
MG   101  A    C MANAGEMENT PRINCIPLES Forshee, Catherine J 3 MWF 10:00 AM 10:55 AM PA255
COMMUNICATIONS
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
CM   070  A    C ***Basic ESL II Brady, Carmen E 5 MTWRF 12:00 PM 12:55 PM GR203
CM   071  A    C ***ENGLISH AS SECOND LANGUAGE I Brady, Carmen E 3 MWF 9:00 AM 9:55 AM GR204
CM   072  B    C ***ENGLISH AS SECOND LANGUAGE II Brady, Carmen E 3 MWF 1:00 PM 1:55 PM GR203
CM   094  A    C ***COMPOSITION WORKSHOP  (w/CM101AC or CM101CC) Durler, Jamie 3 TR 8:00 AM 9:25 AM BL233
CM   094  C    C ***COMPOSITION WORKSHOP  (w/CM101IC) Kjeldgaard, Violette K 3 TR 12:00 PM 1:25 PM BL233
CM   098  A    C ***TRANSITIONAL ENGLISH Brady, Carmen E 3 TR 9:30 AM 10:55 AM YL222
~ CM   101  A    C ENGLISH COMPOSITION I  (w/CM094AC) Durler, Jamie 3 MWF 9:00 AM 9:55 AM GR206
~ CM   101  B    C ENGLISH COMPOSITION I Durler, Jamie 3 MWF 9:00 AM 9:55 AM GR206
~ CM   101  C    C ENGLISH COMPOSITION I  (w/CM094AC) Durler, Jamie 3 MWF 1:00 PM 1:55 PM GR206
~ CM   101  D    C ENGLISH COMPOSITION I Durler, Jamie 3 MWF 1:00 PM 1:55 PM GR206
~ CM   101  I    C ENGLISH COMPOSITION I  (w/CM094CC) Kjeldgaard, Violette K 3 MWF 11:00 AM 11:55 AM GR201
~ CM   101  J    C ENGLISH COMPOSITION I Kjeldgaard, Violette K 3 MWF 11:00 AM 11:55 AM GR201
~ CM   102  A    C ENGLISH COMPOSITION II Durler, Jamie 3 MWF 11:00 AM 11:55 AM PA256
~ CM   102  B    C ENGLISH COMPOSITION II Myers, Andrew Daniel 3 TR 9:30 AM 10:55 AM PA258
~ CM   102  C    C ENGLISH COMPOSITION II Myers, Andrew Daniel 3 MWF 10:00 AM 10:55 AM PA258
~ CM   102  D    C ENGLISH COMPOSITION II Myers, Andrew Daniel 3 MWF 9:00 AM 9:55 AM PA258
~ CM   102  E    C ENGLISH COMPOSITION II Skupa, Cheryl R 3 TR 12:00 PM 1:25 PM GR206
~ CM   115  A    C PUBLIC SPEAKING Riggins, Natasha A 3 TR 9:30 AM 10:55 AM GR205
~ CM   115  B    C PUBLIC SPEAKING Kjeldgaard, Violette K 3 MWF 9:00 AM 9:55 AM GR201
~ CM   115  C    C PUBLIC SPEAKING Riggins, Natasha A 3 MWF 10:00 AM 10:55 AM GR201
~ CM   115  CA   C PUBLIC SPEAKING  (Zoom -  R)  (2nd Session) Tobolski, Susan C 3 MTWR 1:30 PM 2:55 PM GR205
~ CM   121  A    C INTRODUCTION TO LITERATURE Myers, Andrew Daniel 3 TR 12:00 PM 1:25 PM GR201
~ CM   123  A    C AMERICAN LITERATURE II Myers, Andrew Daniel 3 MWF 1:00 PM 1:55 PM GR201
CM   143  N    C PLAY PRODUCTION     (2nd Session) Kjeldgaard, Violette K 3 MTWR CK241
CM   146  N    C PLAY PRODUCTION II  (2nd Session) Kjeldgaard, Violette K 3 MTWR CK241
~ CM   148  A    C AMERICAN CINEMA APPRECIATION Kjeldgaard, Violette K 3 TR 9:30 AM 10:55 AM GR201
CM   220  C    C COOPERATIVE EDUCATION INTERNSHIP 3 TBA
~ CM   240  A    C INTERPERSONAL COMMUNICATION Riggins, Natasha A 3 TR 1:30 PM 2:55 PM GR201
COMPUTER SCIENCE
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
CS   108  A    C COMPUTER APPLICATIONS Forshee, Catherine J 3 TR 12:00 PM 1:25 PM PA255
ECONOMICS
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
~ EC   101  A    C ECONOMICS I Forshee, Catherine J 3 MWF 9:00 AM 9:55 AM PA255
~ EC   101  B    C ECONOMICS I Forshee, Catherine J 3 TR 9:30 AM 10:55 AM PA255
~ EC   102  A    C ECONOMICS II Forshee, Catherine J 3 MWF 8:00 AM 8:55 AM PA255
EDUCATION
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
ED   100  A    C INTRODUCTION TO EDUCATION Farha, Spencer A 3 TR 8:00 AM 9:25 AM PA256
ED   101  A    C INTRO TO ED PRACTICUM  (Elementary) Farha, Spencer A 1 TR 11:00 AM 11:55 AM TBA
ED   101  B    C INTRO TO ED PRACTICUM  (Secondary) Farha, Spencer A 1 TR 11:00 AM 11:55 AM TBA
ED   101  F    C INTRO TO ED PRACTICUM  (ESU & WSU) Farha, Spencer A 2 TR 11:00 AM 11:55 AM TBA
ED   220  C    C COOPERATIVE EDUCATION INTERNSHIP 3 TBA
GEOGRAPHY
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
~ GE   101  A    C WORLD GEOGRAPHY Smith, Dennis M 3 MWF 9:00 AM 9:55 AM BL231
HUMAN ECOLOGY AND EARLY CHILDHOOD EDUCATION
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
HE   124  A    C NUTRITION  (Zoom - S) Sindelar, Kody A 3 MWF 10:00 AM 10:55 AM GR203
HE   124  CA   C NUTRITION  (Zoom - S)  (2nd Session) Sindelar, Kody A 3 MTWR 8:00 AM 9:25 AM GR207
HE   153  A    C CREATIVE ACT/YOUNG CHILDREN  (Zoom - S) Robison, Joan E 3 TR 12:00 PM 1:25 PM GR208
HE   154  A    C CREATIVE ACT/YNG CHILDREN LAB  (Zoom - S) Robison, Joan E 1 T 3:00 PM 3:55 PM GR208
HE   160  A    C CHILD CARE ADMIN & ORGANIZATION  (Zoom - S) Robison, Joan E 3 TR 1:30 PM 2:55 PM GR208
HE   162  A    C CHILD CARE MANAGEMENT  (Zoom - S) Robison, Joan E 1 R 3:00 PM 3:55 PM GR208
HE   164  A    C DEV PRGM PLANNING/YNG CHILDREN< 2.5           (Zoom - R) Gibbs, Tammy 3 MW 6:00 PM 7:25 PM GR203
HE   165  A    C  L DEV PRGM PLANNING/YNG CHILDREN< 2.5 LAB   (Zoom - R) Gibbs, Tammy 1 M 5:00 PM 5:55 PM GR203
HE   220  C    C COOPERATIVE EDUCATION INTERNSHIP 3 TBA
JOURNALISM
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
JN   100  A    C MASS MEDIA IN SOCIETY Riggins, Natasha A 3 MWF 9:00 AM 9:55 AM BL233
MATHEMATICS
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
MA   091  NA   C ***INTERMEDIATE ALGEBRA APPLICATION 2 MW 7:00 PM 7:55 PM GR201
MA   091  NB   C ***INTERMEDIATE ALGEBRA APPLICATION 2 TR 7:00 PM 7:55 PM YL221
MA   092  NA   C ***COLLEGE ALGEBRA APPLICATIONS 1 M 7:00 PM 7:55 PM UG301
MA   092  NB   C ***COLLEGE ALGEBRA APPLICATIONS 1 T 7:00 PM 7:55 PM UG301
MA   092  NB   C ***ELEMENTARY ALGEBRA Bohrer, Jeremy 3 MWF 10:00 AM 10:55 AM YL221
MA   099  B    C ***ELEMENTARY ALGEBRA Whisler, Mark Whitney 3 MWF 11:00 AM 11:55 AM YL221
MA   099  C    C ***ELEMENTARY ALGEBRA Shirkey, David L 3 TR 12:00 PM 1:25 PM UG301
MA   099  D    C ***ELEMENTARY ALGEBRA Whisler, Mark Whitney 3 TR 9:30 AM 10:55 AM YL221
MA   110  A    C INTERMEDIATE ALGEBRA Whisler, Mark Whitney 3 TR 12:00 AM 1:25 AM YL221
MA   110  B    C INTERMEDIATE ALGEBRA Carnes, Gwen D 3 TR 9:30 AM 10:55 AM UG301
MA   110  C    C INTERMEDIATE ALGEBRA Shirkey, David L 3 MWF 1:00 PM 1:55 PM UG301
MA   110  D    C INTERMEDIATE ALGEBRA Carnes, Gwen D 3 MWF 10:00 AM 10:55 AM GR207
~ MA   111  A    C COLLEGE ALGEBRA Carnes, Gwen D 3 MWF 1:00 PM 1:55 PM YL221
~ MA   111  B    C COLLEGE ALGEBRA Carnes, Gwen D 3 TR 12:00 PM 1:25 PM PA257
~ MA   111  C    C COLLEGE ALGEBRA Whisler, Mark Whitney 3 MWF 9:00 AM 9:55 AM YL221
~ MA   111  NA   C COLLEGE ALGEBRA Bohrer, Jeremy 3 W 6:00 PM 9:00 PM YL221
~ MA   112  A    C TRIGONOMETRY  (Zoom - S) Bohrer, Jeremy 3 MWF 9:00 AM 9:55 AM UG301
MA   114  A    C ELEMENTARY STATISTICS Shirkey, David L 3 MWF 11:00 AM 11:55 AM UG301
~ MA   115  A    C LINEAR ALGEBRA & GENERAL CALC Carnes, Gwen D 3 MWF 11:00 AM 11:55 AM GR207
~ MA   121  A    C ANALYTIC GEOMETRY & CALCULUS II  (Zoom - S) Whisler, Mark Whitney 5 MTWRF 8:00 AM 8:55 AM YL221
MANAGEMENT
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
MG   101  A    C MANAGEMENT PRINCIPLES Forshee, Catherine J 3 MWF 10:00 AM 10:55 AM PA255
MUSIC
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
~ MU   100  A    C MUSIC APPRECIATION Bernard-Stevens, Sarah 3 MWF 9:00 AM 9:55 AM SC100
~ MU   100  B    C MUSIC APPRECIATION  (Zoom - S) Bernard-Stevens, Sarah 3 MWF 10:00 AM 10:55 AM SC100
~ MU   103  A    C HISTORY OF ROCK MUSIC Bernard-Stevens, Sarah 3 TR 9:30 AM 10:55 AM SC100
~ MU   103  B    C HISTORY OF ROCK MUSIC  (Zoom -  S) Bernard-Stevens, Sarah 3 TR 1:30 PM 2:55 PM SC100
MU   104  A    C CLOUD COUNTY COMMUNITY CHORALE 1 T 6:30 PM 8:00 PM SC100
MU   111  A    C HARMONY AND EAR TRAINING II Bernard-Stevens, Sarah 4 TBA
MU   117  A    C COLLEGE BAND Bernard-Stevens, Sarah 1 MW 2:00 PM 2:55 PM SC100
MU   118  A    C COLLEGE BAND II Bernard-Stevens, Sarah 1 MW 2:00 PM 2:55 PM SC100
MU   119  A    C COLLEGE BAND III Bernard-Stevens, Sarah 1 MW 2:00 PM 2:55 PM SC100
MU   126  NA   C CONCERT BAND  (1st Session) Bernard-Stevens, Sarah 1 M 6:30 PM 8:30 PM SC100
MU   127  NC   C JAZZ ENSEMBLE  (2nd Session) Bernard-Stevens, Sarah 1 M 6:30 PM 8:30 PM SC100
MU   131  A    C APPLIED MUSIC:  INSTRUMENT  (by arrangement) Bernard-Stevens, Sarah 1 SC100
MU   132  N    C APPLIED MUSIC:  PIANO  (by arrangement) (Gustafson) Gustafson, Carilynn Sue 1 SC100
MU   135  A    C APPLIED MUSIC:  INSTRUMENT II  (by arrangement) Bernard-Stevens, Sarah  1 SC100
MU   136  NA   C APPLIED MUSIC:  PIANO II  (by arrangement) (Gustafson) Gustafson, Carilynn Sue 1 SC100
MU   138  A    C APPLIED MUSIC:  INSTRUMENT III  (by arrangement) Bernard-Stevens, Sarah  1 SC100
MU   139  N    C APPLIED MUSIC:  PIANO III  (by arrangement) (Gustafson) Gustafson, Carilynn Sue 1 SC100
MU   160  A    C CONCERT CHOIR Phillips, Brenton A 1 T 6:30 PM 8:00 PM SC100
MU   161  A    C CONCERT CHOIR II Phillips, Brenton A 1 T 6:30 PM 8:00 PM SC100
MU   220  C    C COOPERATIVE EDUCATION INTERNSHIP 3 TBA
NURSING
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
NR   112  A    C LIFESPAN NURSING II Perret, Stefanie Nicole 9 MR 8:00 AM 10:55 AM TW102
NR   112  A    C    L LIFESPAN NURSING II LAB Perret, Stefanie Nicole 0 TW 6:30 AM 12:55 PM TW102
NR   114  A    C PHARMACOLOGY II Perret, Stefanie Nicole 2 MR 12:00 PM 12:55 PM TW102
NR   212  A    C LIFESPAN NURSING IV Perret, Stefanie Nicole 9 MR 8:00 AM 10:55 AM TW100
NR   212  A    C    L LIFESPAN NURSING IV LAB Perret, Stefanie Nicole 0 TW 6:30 AM 4:25 PM TW100
NR   220  C    C COOPERATIVE EDUCATION INTERNSHIP 3 TBA
PHYSICAL EDUCATION
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
PE   101  A    C TEAM SPORTS I  Men's Soccer Long, Charles  1 MTWR 8:00 PM 10:00 PM GYM
PE   101  B    C TEAM SPORTS I  Women's Soccer Long, Charles  1 MTWR 8:00 PM 10:00 PM GYM
PE   101  C    C TEAM SPORTS I  Volleyball Monzon, Debra L 1 MTWRF 2:00 PM 3:55 PM GYM
PE   108  CA   C ARCHERY  (2nd Session) Schroeder, Steven Lee 1 TR 9:30 AM 10:55 AM GYM
PE   110  A    C TOTAL FITNESS Schmitz, Theodore V 1 TR 5:00 PM 5:55 PM FTCTR
PE   110  B    C TOTAL FITNESS    Public Schmitz, Theodore V 1 FTCTR
PE   110  BA   C TOTAL FITNESS    (1st Session) Schmitz, Theodore V 1 TR 5:00 PM 5:55 PM FTCTR
PE   110  C    C TOTAL FITNESS    Staff Schmitz, Theodore V 1
PE   110  CA   C TOTAL FITNESS    (2nd Session) Schmitz, Theodore V 1 FTCTR
PE   126  A    C CHEERLEADING I Snyder, Gail Marie 1 MTWR 8:00 PM 10:00 PM GYM
PE   127  A    C CHEERLEADING II Snyder, Gail Marie 1 MTWR 8:00 PM 10:00 PM GYM
PE   128  A    C DANCE TEAM I Kasper, Jolie Beth 1 MTWR 2:00 PM 3:55 PM GYM
PE   129  A    C DANCE TEAM II Kasper, Jolie Beth 1 MTWR 2:00 PM 3:55 PM GYM
PE   131  A    C FIRST AID AND SAFETY Farha, Spencer A 3 MWF 11:00 AM 11:55 AM UG307
PE   136  A    C THEORY OF COACHING Farha, Spencer A 3 MWF 10:00 AM 10:55 AM UG307
PE   136  B    C THEORY OF COACHING Farha, Spencer A 3 TR 12:00 PM 1:25 PM UG307
PE   141  A    C PERSONAL WELLNESS Bryant, Madison Faye 3 MWF 11:00 AM 11:55 AM PA255
PE   143  A    C TOTAL FITNESS II Schmitz, Theodore V 1 TR 5:00 PM 5:55 PM FTCTR
PE   144  CA   C ARCHERY II    (2nd Session) Schroeder, Steven Lee 1 TR 9:30 AM 10:55 AM GYM
PE   146  A    C CONCEPTS OF TEAM SPORTS Farha, Spencer A 3 TR 9:30 AM 10:55 AM PA256
PE   150  A    C BASIC CARE &  PREVENT OF ATHL INJURIES I Bryant, Madison Faye 3 MWF 10:00 AM 10:55 AM BL233
PE   151  A    C BASIC CARE & PREVENT OF ATHL INJ II Schroeder, Steven Lee 3 MWF 11:00 AM 11:55 AM BL233
PE   160  A    C VARSITY SPORTS:  BASEBALL Gilliland, Eric C 1 MTWRF 2:00 PM 3:55 PM TBA
PE   161  A    C VARSITY SPORTS:  MEN'S BASKETBALL Altman, Jordan L 1 MTWRF 2:00 PM 5:55 PM GYM
PE   161  B    C VARSITY SPORTS:  WOMEN'S BASKETBALL Erkenbrack,  Brett 1 MTWRF 2:00 PM 5:55 PM GYM
PE   162  A    C VARSITY SPORTS:  TRACK  (Men's) Kitchener, Harry L 1 MTWRF 3:00 PM 4:55 PM TBA
PE   162  B    C VARSITY SPORTS:  TRACK  (Women's) Schmitz, Theodore V 1 MTWRF 2:00 PM 5:55 PM TBA
PE   165  A    C VARSITY SPORTS:  SOFTBALL Acree, Aaron Mitchell 1 MTWRF 2:00 PM 4:55 PM TBA
PE   169  A    C VARSITY SPORTS: WRESTLING Cole, Cody R 1 MTWRF 3:00 PM 5:55 PM WR101
PE   185  A    C VARSITY SPORTS: MEN'S BASKETBALL II Altman, Jordan L 1 MTWRF 2:00 PM 5:55 PM GYM
PE   185  B    C VARSITY SPORTS: WOMEN'S BASKETBALLII Erkenbrack, Brett 1 MTWRF 2:00 PM 5:55 PM GYM
PE   220  C    C COOPERATIVE EDUCATION INTERNSHIP 3 TBA
PHILOSOPHY
PH   105  A    C CHRISTIAN ETHICS IN OUR CONTEMPORARY SOCIETY Long, Charles Alexander 3 MWF 8:00 AM 8:55 AM GR203
SCIENCE
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
~ SC   101  A    C GENERAL BIOLOGY Gong, Qin Qin 4 MWF 9:00 AM 9:55 AM YL224
~ SC   101  A    C    L GENERAL BIOLOGY LAB Gong, Qin Qin 0 T 12:00 PM 1:25 PM YL224
~ SC   104  A    C GEOLOGY  (w/SC104BCL) Smith, Dennis M 4 TR 9:30 AM 10:55 AM YL225
~ SC   104  B    C    L GEOLOGY LAB  (w/SC104AC) Smith, Dennis M 0 R 1:30 PM 2:55 PM YL225
~ SC   105  A    C GENERAL ASTRONOMY  (w/SC105ACL) Smith, Dennis M 4 MWF 11:00 AM 11:55 AM YL225
~ SC   105  A    C    L GENERAL ASTRONOMY LAB  (w/SC105AC) Smith, Dennis M 0 MW 12:00 PM 12:55 PM YL225
~ SC   107  A    C METEOROLOGY  (w/SC107BCL) Smith, Dennis M 4 MWF 2:00 PM 2:55 PM YL225
~ SC   107  B    C    L METEOROLOGY LAB  (w/SC107AC) Smith, Dennis M 0 T 1:30 PM 2:55 PM YL225
SC   109  A    C APPLIED PHYSICS Bohrer, Jeremy 3 TR 12:00 PM 1:25 PM YL225
~ SC   110  A    C PRINCIPLES OF BIOLOGY I Gong, Qin Qin 5 MWF 10:00 AM 10:55 AM YL224
~ SC   110  A    C    L PRINCIPLES OF BIOLOGY I LAB Gong, Qin Qin 0 TR 9:30 AM 10:55 AM YL224
SC   111  A    C MICROBIOLOGY Gong, Qin Qin 3 MWF 2:00 PM 2:55 PM YL224
SC   112  A    C    L MICROBIOLOGY LAB Gong, Qin Qin 2 MW 3:00 PM 4:25 PM YL224
~ SC   120  A    C HUMAN ANATOMY AND PHYSIOLOGY I Urban, Joshua 4 MWF 10:00 AM 10:55 AM PA257
~ SC   120  A    C    L HUMAN ANATOMY AND PHYSIOLOGY I LAB Urban, Joshua 0 T 7:30 AM 8:55 AM YL224
SC   121  A    C HUMAN ANATOMY AND PHYSIOLOGY II Urban, Joshua 4 MWF 9:00 AM 9:55 AM PA257
SC   121  C    C    L HUMAN ANATOMY AND PHYSIOLOGY II LAB Urban, Joshua 0 W 7:30 AM 8:55 AM YL224
SC   121  D    C    L HUMAN ANATOMY AND PHYSIOLOGY II LAB Urban, Joshua 0 R 7:30 AM 8:55 AM YL224
SC   125  A    C HUMAN BODY DISSECTION Urban, Joshua 1 W 3:00 PM 4:25 PM CALAB
~ SC   126  A    C ANATOMY AND PHYSIOLOGY Urban, Joshua 5 MWF 2:00 PM 2:55 PM YL221
~ SC   126  A    C    L ANATOMY AND PHYSIOLOGY LAB Urban, Joshua 0 TR 1:30 PM 2:55 PM YL224
~ SC   130  A    C GENERAL CHEMISTRY Hossion, Abu Gafar M 5 MWF 10:00 AM 10:55 AM YL222
~ SC   130  A    C    L GENERAL CHEMISTRY LAB Hossion, Abu Gafar M 0 TR 8:00 AM 9:25 AM YL223
~ SC   131  A    C CHEMISTRY I Hossion, Abu Gafar M 5 MWF 8:00 AM 8:55 AM YL222
~ SC   131  A    C    L CHEMISTRY I LAB Hossion, Abu Gafar M 0 MWF 9:00 AM 9:55 AM YL223
SC   132  A    C CHEMISTRY II Hossion, Abu Gafar M 5 MWF 12:00 PM 12:55 PM YL222
SC   132  C    C    L CHEMISTRY II LAB Hossion, Abu Gafar M 0 TR 9:30 AM 10:55 AM YL223
SC   132  D    C    L CHEMISTRY II LAB Hossion, Abu Gafar M 0 TR 12:00 PM 1:25 PM YL223
SC   135  A    C ORGANIC CHEMISTRY II Hossion, Abu Gafar M 5 MWF 1:00 PM 1:55 PM YL222
SC   135  B    C    L ORGANIC CHEMISTRY II LAB Hossion, Abu Gafar M 0 TR 1:30 PM 3:55 PM YL223
SC   143  A    C UNIVERSITY PHYSICS II Leif, Todd R 5 MWF 9:00 AM 9:55 AM YL225
SC   143  A    C    L UNIVERSITY PHYSICS II LAB Leif, Todd R 0 MWF 10:00 AM 10:55 AM YL225
SC   151  A    C PRINCIPLES OF BIOLOGY II Gong, Qin Qin 5 MWF 12:00 PM 12:55 PM YL224
SC   151  A    C    L PRINCIPLES OF BIOLOGY II LAB Gong, Qin Qin 0 MWF 1:00 PM 1:55 PM YL224
SC   220  C    C COOPERATIVE EDUCATION INTERNSHIP 3 TBA
SOCIAL SCIENCE
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
SS   099  A    C ***PERSONAL ASSESSMENT & PLANNING Mahin, Drew Edward 1 TR 11:30 AM 11:55 AM GR203
SS   100  A    C COLLEGE SKILLS AND RESOURCES Mahin, Drew Edward 1 TR 11:00 AM 11:25 AM GR203
~ SS   101  A    C GENERAL PSYCHOLOGY Whisler, Elizabeth 3 TR 12:00 PM 1:25 PM BL231
~ SS   101  B    C GENERAL PSYCHOLOGY Whisler, Elizabeth 3 MWF 11:00 AM 11:55 AM BL231
~ SS   101  C    C GENERAL PSYCHOLOGY Whisler, Elizabeth 3 MWF 10:00 AM 10:55 AM BL231
~ SS   101  D    C GENERAL PSYCHOLOGY Whisler, Elizabeth 3 MWF 1:00 PM 1:55 PM GR207
~ SS   105  A    C HUMAN GROWTH & DEVELOP Whisler, Elizabeth 3 MWF 2:00 PM 2:55 PM BL231
~ SS   105  B    C HUMAN GROWTH & DEVELOP Frost, Kristina Gayle 3 TR 9:30 AM 10:55 AM GR203
~ SS   106  A    C MARRIAGE AND FAMILY Pounds, Kevin D 3 MWF 8:00 AM 8:55 AM UG307
~ SS   106  B    C MARRIAGE AND FAMILY Pounds, Kevin D 3 MWF 9:00 AM 9:55 AM UG307
~ SS   106  C    C MARRIAGE AND FAMILY Pounds, Kevin D 3 TR 9:30 AM 10:55 AM UG307
SS   107  A    C HUMAN SEXUALITY Whisler, Elizabeth 3 TR 9:30 AM 10:55 AM GR207
~ SS   108  A    C WOMEN IN AMERICAN SOCIETY Gardner, Paul Breen 3 TR 12:00 PM 1:30 PM GR204
~ SS   121  A    C WESTERN CIVILIZATION II Gardner, Paul Breen 3 TR 9:30 AM 10:55 AM GR204
~ SS   122  A    C U.S. HISTORY I Gardner, Paul Breen 3 MWF 9:00 AM 9:55 AM GR205
~ SS   123  A    C U.S. HISTORY II Gardner, Paul Breen 3 MWF 10:00 AM 10:55 AM GR205
~ SS   124  A    C INTRODUCTION TO HISTORY Pounds, Kevin D 3 TR 8:00 AM 9:25 AM UG307
~ SS   130  A    C INTRODUCTION TO SOCIOLOGY Frost, Kristina Gayle 3 MWF 11:00 AM 11:55 AM GR204
~ SS   130  B    C INTRODUCTION TO SOCIOLOGY Frost, Kristina Gayle 3 TR 1:30 PM 2:55 PM GR203
~ SS   140  A    C U.S. GOVERNMENT:  NATIONAL Gardner, Paul Breen 3 MWF 11:00 AM 11:55 AM GR205
~ SS   142  A    C CURRENT POLITICAL ISSUES Pounds, Kevin D 3 MWF 12:00 PM 12:55 PM UG307
~ SS   142  N    C CURRENT POLITICAL ISSUES  (Hybrid) Pounds, Kevin D 3 W 4:00 PM 7:00 PM UG307
~ SS   201  A    C SOCIAL PROBLEMS Frost, Kristina Gayle 3 MWF 1:00 PM 1:55 PM GR204
SS   220  C    C COOPERATIVE EDUCATION INTERNSHIP 3 TBA
SOLAR
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
SE   100  A    C INTRODUCTION TO SOLAR ENERGY (Held off campus) Clark, Andrew A 3 MWF 2:00 PM 2:55 PM HS101
SE   101  A    C SOLAR ENERGY FUNDAMENTALS  (Held off campus) Clark, Andrew A 3 R 8:00 AM 10:55 AM HS101
SE   102  A    C SOLAR ENERGY DESIGN  (Held off campus) Clark, Andrew A 3 T 8:00 AM 10:55 AM HS101
SE   103  A    C SOLAR ENERGY OPERATIO & MAINTENANCE Clark, Andrew A 3 T 1:30 PM 4:25 PM HS101
UNMANNED AIRCRAFT SYSTEMS (UAS)
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
UA   100  A    C INTRODUCTION TO UAV'S  (Held off Campus) Baker, Stacey Dean 3 MWF 3:00 PM 3:55 PM HS101
UA   201  A    C sUAS COMMAND, CONTROL, & COMMUNICATIONS  (Held off campus) Baker, Stacey Dean 3 R 1:30 PM 4:25 PM HA105
UA   210  A    C sUAS SYSTEMS AND CONCEPTUAL DESIGN  (Held off campus) Baker, Stacey Dean 3 T 1:30 PM 4:25 PM HA105
WIND
Course No. Course Title Instructor Cr Day Beg Time End Time Room
WE   105  A    C EMPLOYABILITY SKILLS, SAFETY, BLUE-PRINT READING  (Held off campus) Cyre, Daniel R 3 MWF 11:00 AM 11:55 AM WE102
WE   105  B    C EMPLOYABILITY SKILLS, SAFETY, BLUE-PRINT READING  (Held off campus) Cyre, Daniel R 3 MWF 12:00 PM 12:55 PM WE102
WE   110  A    C ELECTRICAL THEORY  (Held off campus) 3 R 8:00 AM 10:55 AM WE103
WE   120  A    C HYDRAULICS    (Held off campus) Gantvoort, Randall  3 M 1:00 PM 3:55 PM WE102
WE   120  B    C HYDRAULICS    (Held off campus) Gantvoort, Randall  3 T 8:00 AM 10:55 AM WE102
WE   120  C    C HYDRAULICS    (Held off campus) Gantvoort, Randall  3 T 1:30 PM 4:25 PM WE102
WE   120  D    C HYDRAULICS    (Held off campus) Gantvoort, Randall  3 R 1:30 PM 4:25 PM WE102
WE   210  A    C ELECTRONICS  (Held off campus) 3 R 1:30 PM 4:25 PM HS101
WE   210  B    C ELECTRONICS  (Held off campus) 3 M 8:00 AM 10:55 AM HS101
WE   210  C    C ELECTRONICS  (Held off campus) 3 F 8:00 AM 10:55 AM HS101
WE   210  D    C ELECTRONICS  (Held off campus) 3 W 8:00 AM 10:55 AM HS101
WE   215  A    C ELECTRC SYSTEM PROTECT/COORDINATION  (Held off campus) Thompson, Michael 3 M 8:00 AM 10:55 AM HA105
WE   220  C    C COOPERATIVE EDUCATION INTERNSHIP 3 TBA
WE   225  A    C MOTORS/GENERATORS/PLCs  (Held off campus) 3 W 11:00 AM 1:55 PM HA105
WE   225  B    C MOTORS/GENERATORS/PLCs  (Held off campus) 3 R 8:00 AM 10:55 AM HA105
WE   225  C    C MOTORS/GENERATORS/PLCs  (Held off campus) Cyre, Daniel R 3 F 2:00 PM 4:55 PM HA105
WE   225  D    C MOTORS/GENERATORS/PLCs  (Held off campus) Cyre, Daniel R 3 T 8:00 AM 10:55 AM HA105
WE   227  A    C PLCs  (Held of campus) Poersch, Monte 3 W 8:00 AM 10:55 AM WE102
WE   230  A    C SUBSTATION & VOLTAGE REGULATION  (Held off campus) Thompson, Michael 3 M 1:00 PM 3:55 PM HA105
WE   230  B    C SUBSTATION & VOLTAGE REGULATION  (Held off campus) Thompson, Michael 3 F 11:00 AM 1:55 PM HA105
WE   230  C    C SUBSTATION & VOLTAGE REGULATION  (Held off campus) Thompson, Michael 3 W 8:00 AM 10:55 AM HA105
WE   230  D    C SUBSTATION & VOLTAGE REGULATION  (Held off campus) Thompson, Michael 3 W 2:00 PM 4:55 PM HA105
WE   240  A    C GIS/GPS  (Held off campus) Poersch, Monte 3 F 8:00 AM 10:55 AM HA105
WE   250  A    C DATA ACQUISITION AND COMMUNICATION (Held off campus) Poersch, Monte 3 MWF 1:00 PM 1:55 PM HS101
WE   255  A    C AIRFOILS AND COMPOSITE REPAIR  (Held off campus) 3 R 1:30 PM 4:25 PM HA104
WE   262  A    C BLADE REPAIR OPERATIONS  (Held off campus) Gantvoort, Randall  4 W 1:00 PM 4:55 PM HA104
WE   265  A    C FIELD TRAINING AND PROJECT OPERATIO  (Held off campus) Cyre, Daniel R 3 M 1:30 PM 4:25 PM WE103
WE   265  B    C FIELD TRAINING AND PROJECT OPERATIO  (Held off campus) Cyre, Daniel R 3 R 1:30 PM 4:25 PM WE103
WE   265  C    C FIELD TRAINING AND PROJECT OPERATIO  (Held off campus) Clark, Andrew A 3 F 8:00 AM 10:55 AM WE103
WE   265  D    C FIELD TRAINING AND PROJECT OPERATIO  (Held off campus) Clark, Andrew A 3 W 8:00 AM 10:55 AM WE103
ATTENTION STUDENTS COMPLETING DEGREE REQUIREMENTS DURING THE SPRING TERM: When meeting with your
advisor for spring enrollment, it is necessary that you complete a petition for graduation. The deadline for filing a petition
is March 1st.



NOTE:
-
***Developmental courses numbered below 100 in the college catalog do not count toward requirements for graduation. However,
the courses will count for full/part-time classification, satisfactory academic progress, athletic/activity eligibility and financial aid
status.
- Some courses have placement score requirements and/or course prerequisites. Consult the college catalog for specific
prerequisite information.
- To enroll in an on-line class, go to http://www.cloud.edu/online/ and complete the on-line enrollment
and admissions forms.
- All courses taught by arrangement require a minimum attendance of 12.5 clock hours per semester credit hour.
- Some courses have lab fees that will be applied. These courses are noted in the college catalog.


COOPERATIVE EDUCATION INTERNSHIPS:
Cooperative Education Internships are available for 1 to 3 credit hours in most areas.  Enrollment must be approved through the Career Center. 
Any student enrolling in a Cooperative Education Internship must submit a Cooperative Education Enrollment Form, which should be approved
prior to registration.
ACCOMODATION FOR DISABILITY:

ACADEMIC: If academic adjustment is needed for any type of disability, students should contact the Director of Advisement and Retention.

NON-ACADEMIC: If special arrangements are needed for accessibility, contact the Vice-President for Administrative Services at least 72 hours
in advance.
NON-DISCRIMINATION
Cloud County Community College does not discriminate on the basis of race, religion, color, national origin, sex, age, disability, or ancestry in admission to, access to, treatment of, or employment in, its programs and activities.  If you have questions, please contact the Section 504 Coordinator at 2221 Campus Drive, Concordia, KS  66901 or at (785) 243-1435, ext 251 or 800-729-5101, ext 251.                                                                                                                                
ACCREDITATION

Kansas Board of Regents
700 SW Harrison, Suite 1410
Topeka, KS  66603-3760

Accrediting Commission for Education in Nursing (AD Nursing Program)

The Higher Learning Commission of the
North Central Association of Colleges and Schools
230 South LaSalle St.,  Suite 7-500
Chicago, IL  60604
800-621-7440
Refund Procedures
Refunds may be issued to students dropping or withdrawing from courses based on the following schedule:
Long Semester (Full Session) Courses
1.    100% of tuition and fees, 1st through 10th class day
2.    After the 10th class day, no refund
* Any refunds due to students will be made by the 20th class day.
Refunds for all courses less than the Full Session will follow the same refund schedule, but will 
be pro-rated for the length of the course. Refer to the table below for the pro-rated schedule.
TABLE 1 – Refund Schedule
Semester Length 100%
16 weeks 10th day
15 weeks 10th day
14 weeks   8th day
13 weeks   8th day
12 weeks   8th day
11 weeks   5th day
10 weeks   5th day
  9 weeks   5th day
  8 weeks   5th day
  7 weeks   4th day
  6 weeks   4th day
  5 weeks   4th day
4 weeks   4th day
  3 weeks   2nd day
  2 weeks   2nd day
  1 week
Students may be required to repay all or a portion of their financial aid and/or scholarship(s) after dropping or withdrawing from courses.